Výber témy po konzultáciách s vedúcim práce nahlasujte pedagógovi zodpovednému za predmet Semestrálny projekt.

prof. Ing. Dušan Kudelas, PhD.

1. Posúdenie vhodnosti územia pre inštaláciu veterného zariadenia
Téma je zameraná na konkrétne posúdenie vybranej lokality  pre inštaláciu veterného zariadenia
2. Modelovanie šírenia hluku (z veterného zariadenia)
Hluková (akustická) štúdia je súčasťou povoľovacieho procesu pre veterné zariadenia. Študent prakticky zrealizuje posúdenie vybraného veterného zdroja vo zvolenej lokalite.
4. Meranie vibrácií pôsobením vetra
Experimentálna téma zameraná na stanovenie silového pôsobenia účinkov vetra na zvolený objekt. Téma je prispôsobiteľná záujmu uchádzača.
5. Meranie rýchlosti/prietoku tekutiny (v potrubí)
Experimentálna téma zameraná na posúdenie vhodnosti rôznych spôsobov merania rýchlosti/prietoku tekutiny  pre zvolenú aplikáciu. Téma je prispôsobiteľná záujmu uchádzača.

prof. Ing. Radim Rybár, PhD.

6. Zdokumentovanie doterajších skúseností s využívaním kvapalinových solárnych ohrevných systémov v SR
7. Zdokumentovanie doterajších skúseností s využívaním kvapalinových solárnych ohrevných systémov v EU
8. Zdokumentovanie doterajších skúseností s využívaním kvapalinových solárnych ohrevných systémov vo svete

prof. Ing. Peter Tauš, PhD.

9. Jednoduché FV aplikácie v areáli TUKE a ich potenciál (priradená)
Cieľom práce je navrhnúť využitie existujúcich i navrhnutých FV aplikácií v areáli TUKE a určiť celkový energetický, ekonomický a sociálny prínos.
10. Fotovoltaika v bytových domoch
Cieľom práce je vytvoriť a posúdiť spotrebný profil bytového domu vo vzťahu k rôznym variantom FV systému s výrobou elektriny pre vlastnú spotrebu. V rámci spotrebu a výroby budú posudzované spotreby elektriny pre spoločné priestory a byty a možnosť výroby tepla FV elektrinou. Modelovanie tokov energie bude realizované v programe PV*Sol.
11. Návrh FV systému pre rodinný dom
Cieľom práce bude návrh FV systému pre konkrétny rodinný dom na základe podrobného spotrebného profilu domácnosti. FV systém bude optimalizovaný s cieľom minimalizácie prietokov elektriny do siete.
12. Možnosti klimatických adaptačných a mitigačných opatrení v areáli TUKE
Cieľom práce je posúdiť areál TUKE z pohľadu jeho vplyvov na klimatické zmeny a posúdiť realizovateľnosť rôznych adaptačných a mitigačných opatrení. Študent posúdi vplyv budov, ich energetického hospodárstva a prevádzky z pohľadu faktorov ovplyvňujúcich klimatické zmeny. Do výsledného posúdenia bude uvažovaný aj celý areál TUKE ako celok. Opatrenia budú navrhované v súlade s dizajnom moderného kampusu pre moderných študentov.
13. Využitie agrovoltaiky na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami
Cieľom práce je popísať technické parametre dostupných agrovoltaických technológií, posúdiť možnosti ich využitia na Slovensku vrátane základného technicko ekonomického vyhodnotenia.
14. Možnosti FV systémov integrovaných do budov (BIPV) na Slovensku
Cieľom práce je analyzovať existujúce systémy BIPV vo svete a navrhnúť spôsoby a možnosti ich aplikácie na vybrané budovy na Slovensku.

doc. Ing. Štefan Kuzevič, PhD.

15. Model využiteľnosti vodných tokov a recipientov na zneškodňovanie využitých geotermálnych vôd
Jedným zo základných obmedzení pri priamom využívaní geotermálnej energie je prítomnosť a dostatočná zneškodňovacia kapacita recipientov. Táto práca je zameraná na vytvorenie teoretického modelu zneškodňovania využitých geotermálnych vôd.
16. Tepelné čerpadlo ako primárny zdroj tepla pre vykurovanie a prípravy teplej vody v individuálnej bytovej výstavbe (priradená)
Základným cieľom práce je technický návrh tepelného čerpadla ako primárneho zdroja tepla pre vykurovanie a prípravu teplej vody determinovaného typom a lokalitou individuálnej bytovej výstavby, vrátane určenia potrebného množstva tepla v závislosti na požiadavkách obyvateľov a ich požiadaviek na tepelnú pohodu objektu.
17. Metodika určovania potenciálu geotermálnej energie na Slovensku (priradená)
Jedným z determinujúcich faktorov využitia geotermálnej energie v podmienkach Slovenskej republiky je jasné definovanie účelu, na aký sa geotermálna energia využíva, pri zohľadnení obmedzujúcich faktorov prírodného a technického charakteru. Práca je zameraná na určovanie tepelného a technického potenciálu, s dôrazom na zdroje a využiteľné množstvo, vo vzťahu k odberu tepla.
18. Technické a ekonomické aspekty využívania energie prostredia v podmienkach individuálnej bytovej výstavby
Využívanie energie prostredia je v súčasnosti značne limitované ekonomickými aspektmi, ktoré výrazne obmedzujú ich masívnejšie využívanie bez ekonomických nástrojov na ich podporu. Práca je zameraná na popis a definovanie ekonomických aspektov, ktoré umožnia výraznejšie rozšírenie technológií na využívanie energie prostredia vo vzťahu k technickým možnostiam súčasnosti.
19. Určovanie potenciálu obnoviteľných zdrojov energie pre vybranú lokalitu
Základným cieľom práce je určenie potenciálu obnoviteľných zdrojov energie vzhľadom na technickú dostupnosť rôznych druhov obnoviteľných zdrojov energie v konkrétnej lokalite Slovenskej republiky. Dôraz je kladený na kombináciu využitia OZE tak, aby bol ich environmentálny vplyv minimálny a s ohľadom na technické aspekty využívania týchto zdrojov.

doc. Ing. Martin Beer, PhD.

20. Kvantifikácia pasívnych solárnych ziskov vybraných architektonických prvkov (obsadená)
21. Návrh solárneho systému pre bazénové veľkokapacitné aplikácie
22. Návrh energetického systému na báze obnoviteľných zdrojov energie pre vybraný objekt (obsadená)
23. Environmentálne dopady zdieľanej mestskej dopravy (obsadená)
24. Energetické systémy na báze OZE v horských oblastiach

Ing. Ľubomíra Gabániová, PhD.

25. Implementácia veterných zariadení do energetického mixu vo svete
Prehľad využívania veterných zariadení vo svete,  faktory podporujúce/brániace ich implementácií do energetického mixu v jednotlivých krajinách, klasické aj menej bežné spôsoby ich využitia v domácnostiach, priemysle, nákupných/biznis centrách  a pod. Vývoj a technologický pokrok tejto technológie.
26. Vývoj technológie tepelných čerpadiel v rokoch 2000-2024
Technologický pokrok v oblasti tepelných čerpadiel od roku 2000.
27. Vzdelávanie v rámci OZE a trh práce na Slovensku
Súlad medzi vzdelávaním zameraným na OZE a pracovným trhom.

Ing. Stanislav Reistetter, PhD.

28. Možnosti využitia recyklovaných a environmentálnych produktov na stredných školách z pohľadu alternatívnych zdrojov energie. (obsadená)
29. Podporné mechanizmy štátu pre znižovanie uhlíkovej stopy v individuálnej bytovej výstavbe. (obsadená)
30. Elekromobilita a jej podpora na Slovensku (obsadená)
31. Elekromobilita v ťažobnom priemysle (obsadená)
32. Európska zelená dohoda a jej dopad na Slovenský priemysel.